Ιστορία Σχολείου

«Κεντρικό», «Ομήρειο» οι δύο ταμπέλες που βλέπω στην κεντρική είσοδο του σχολείου μου, με γεμίζουν απορία. Γιατί υπάρχουν αυτές οι 2 ταμπέλες αφού το σχολείο μου είναι το 3ο Γυμνάσιο;Ψάξαμε να βρούμε πληροφορίες. Δεν ήταν εύκολη δουλειά. Απευθυνθήκαμε στο δήμο Νέας Σμύρνης, στο 3ο γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, προσπαθήσαμε να βρούμε σχετική βιβλιογραφία. Δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα! Σταθήκαμε όμως τυχεροί γιατί στη βιβλιοθήκη της Εστίας της Νέας Σμύρνης βρήκαμε πλούσιο υλικό στις τοπικές εφημερίδες και ιδιαίτερα στην «Φωνή της Νέας Σμύρνης». Αναφέρονταν στις δραστηριότητες και στα σημαντικότερα γεγονότα που αφορούσαν το σχολείο μας. Προφορικές μαρτυρίες παλιών μαθητών αλλά και η βοήθεια και η συμπαράσταση της διευθύντριας μας κ.Νικολακοπούλου συμπλήρωσαν τις γνώσεις μας για το σχολείο μας που θα προσπαθήσουμε να σας παρουσιάσουμε παρακάτω.Αρχικά στην Ν.Σμύρνη λειτουργούσαν ένα γυμνάσιο θηλέων που στεγαζόταν σε ένα κτήριο κοντά στην πλατεία της Ν.Σμύρνης και ένα Γυμνάσιο αρένων. Όπως διαβάζουμε στις εφημερίδες της εποχής, το κτήριο στο οποίο στεγαζόταν το γυμνάσιο θηλέων ήταν ακατάλληλο και ο Σύλλογος Γονέων έκανε κρούσεις στην τότε κυβέρνηση να χτιστεί ένα καινούργιο σχολικό συγκρότημα. Έτσι το 1968-69 το Γυμνάσιο θηλέων Ν.Σμύρνης μεταφέρεται στο καινούργιο κτήριο και ονομάζεται 2ο Γυμνάσιο-Λύκειο θηλέων το επονομαζόμενο «Κεντρικό» στην συνέχεια όμως επειδή ο αριθμός των μαθητριών αυξήθηκε, χωρίστηκε σε δύο σχολεία στο 2ο και στο 3ο Γυμνάσιο Ν.Σμύρνης, το μεν πρώτο ονομάστηκε «Ομήρειο» το δε άλλο «Κεντρικό». Το σχολικό κτήριο διέθεται 32 αίθουσες διδασκαλίας, γραφεία Λυκειάρχου, Καθηγητών και επιστατών και όλους τους βοηθητικούς χώρους.Σύμφωνα με την εφημερίδα η «Φωνή της Ν.Σμύρνης» (15/06/77) οι γονείς ζητούσαν αποσυμφόρηση του Γυμνασίου Αρρένων της κεντρικής πλατείας Ν.Σμύρνης και μεταφορά τμήματός του στο νέο σχολικό συγκρότημα.Ένα άλλο πρόβλημα που φαίνεται να υπήρχε είναι η ανακατανομή των μαθητριών ανάλογα με την περιοχή. Οι γονείς ζητούσαν να εγγράφονται οι μαθήτριες από τις κοντινές περιοχές.Αλλά γιατί «Ομήρειον» και «Κεντρικό»; Όπως όλοι γνωρίζουμε η Ν.Σμύρνη χτίστηκε και διαμορφώθηκε απ?τους πρόσφυγες της Μ.Ασίας που ήρθαν στην Ελλάδα το 1922 μετά την Μικρασιατική καταστροφή. Πολλά κτήρια, σύλλογοι, σχολεία οργανώσεις, φέρνουν το ίδιο όνομα με αυτό που είχαν στη Σμύρνη. Για παράδειγμα ο Πανιώνιος, η Ευαγγελική σχολή Σμύρνης, ο Μίλωνας, η Εστία της Ν.Σμύρνης. Έτσι λοιπόν και το δικό μας σχολείο έχει το όνομα «Κεντρικό» για να θυμίζει παλιές δόξες των Ελλήνων της Σμύρνης.Το 1979-80 τα σχολεία έγιναν μικτά αφού όπως είπαμε παραπάνω μεταφέρθηκε εδώ και το αρένων.Εργάστηκανοι μαθητές:
  • Γεροκώστας Οδυσσέας
  • Δαμίρης Κων/νος
  • Αγγελοπούλου Αγγελική
  • Δρόσου Πόπη
  • Ζωγράφου Πέρσα
και η καθηγήτρια:
  • Μέρου Αγγελική
Μαίος-2002

Σημαντική Γνωστοποίηση

Σας γνωρίζουμε ότι σε περίπτωση σεισμού τα παιδιά σας θα είναι στο χώρο του κολυμβητηρίου. Για κάθε ενδεχόμενο όμως καλόν είναι να έχετε ορίσει σημείο συνάντησης με τα παιδιά σας σε υπαίθριο χώρο, πλησίον της οικίας σας.

Ο ΚΑΙΡΟΣ

Επισκεψεις